Koncertelőadás nótakedvelőknek
Gondolva a nótakedvelő, a nóta műfaját ismerő és becsülő közönségünkre, október 10-én közös nótázásra hívunk mindenkit! A Kálvária téri épületünkben mutatjuk be délelőtt 11 órakor a Nótázó színészek című koncertműsorunkat Suki István prímás és cigányzenekara közreműködésével. A klasszikus színházi hagyományokat követve új koncertműsorunkkal a magyar kultúra és irodalom ápolását folytatjuk.
A magyar nóta népies műzene, amely a polgárrá válás, a polgári felemelkedés zenei önkifejezése volt. A 18. század végén alakuló magyar színtársulat színműveivel együtt vált a magyar élet, a magyar kultúra szerves részévé. Az első nótaszerzők például Petőfi Sándor verseit zenésítették meg, de említhetnénk még Kisfaludy Károly, Vörösmarty Mihály, Arany János vagy Gárdonyi Géza nevét is. A korabeli embert ez a muzsika „segítette magyarrá lenni, segítette magyarnak maradni, segítette Európában helytállni.” (Szabolcsi Bence)
Négy színészünk énekli az ismert dallamokat, közülük elsőként Jankovits József Liszt Ferenc-díjas mesél az előadásról!
„Valamennyien, akik ebben a műsorban fellépünk, nem csak színészek vagyunk, akiket nagyon sok operettben, musicalben, zenés vígjátékban láthatott, hallhatott korábban a közönség, hanem nótázni, mulatni is tudunk – mondta Jankovits József színművész. A partnereim, Hűvösvölgyi Ildikó, Bódi Barbara, Kurkó J. Kristóf előadásában felhangzó nóták bizonyítják, hogy miért maradtak fent ezek a dalok az idő rostáján. A szívbemarkoló dalszövegek, a gyönyörű muzsika együtt éneklésre készteti az embereket. Összetartó ereje van.
Déryné volt az első nótázó színész, aki a reformkor idején játszott színművekben szereplő dalokkal lépett fel. Ma már inkább az idősebb korosztály „műfaja”. Úgy látom azonban, hogy a fiatalabbak, ahogy idősödnek, megtanulják ezeket a dalokat, és figyelmük, előbb-utóbb, a magyar nóta felé fordul. Több operett-betét dal él tovább önálló nótaként, mint például az Egy cica, két cica, vagy a Délibábos Hortobágyon, hiszen ma már átfedés van az operett és a nóta műfaja között. Én Dankó Pista leghíresebb, legszebb dalait adom elő, akiről Ady Endre így írt egyik versében: „… Dankó Pista, az Isten áldjon meg!”
A Nótázó színészek című előadás a Kamara bérletünk egyik darabja!
Interjút készítette: Szabó Anikó
Hozzászólás